Miód to ceniony artykuł spożywczy i składnik wielu kosmetyków. Ta słodka substancja nie tylko wspaniale smakuje, ale także przyspiesza gojenie ran, działa antybakteryjnie oraz wzmacnia system odpornościowy. Ule coraz częściej widuje się nawet na dachach miejskich budynków. Jeśli i Ciebie ciekawi, jak założyć pasiekę oraz na czym polega pozyskiwanie miodu, przeczytaj ten wpis do samego końca.

Przygotowanie do założenia pasieki

produkcja miodu Hodowla pszczół i pozyskiwanie miodu mogą przybierać dwie główne formy: hobbystyczną i przemysłową. Dziś zajmiemy się tym pierwszym przypadkiem.

Jeśli zamarzyła Ci się pasieka i produkcja miodu na własny użytek, to wiedz, że praca przy ulach wymaga sporo zachodu. Pszczoły to samodzielne zwierzęta, ale bez Twojego zaangażowania mogą sobie nie poradzić. Jeśli obawiasz się, że nie podołasz opiece nad nimi, lepiej kupuj miód w pasiece, ale nie zakładaj własnej.

Na początek zastanów się, czy masz odpowiednie miejsce na hodowlę. Pasieki najlepiej zakłada się poza miastem z uwagi na bogactwo roślin, z których pszczoły mogą pozyskiwać nektar. Czyste środowisko korzystnie wpływa na kondycję zwierząt oraz ułatwia im zimowanie. Zakładanie pasiek w miastach także jest możliwe, ale nie wszyscy włodarze zgadzają się na realizację takiego projektu. Inną przeszkodą w rozwoju miejskiego pszczelarstwa są hałas, drgania i smog. Każdy z tych elementów źle wpływa na zdrowie owadów i może być przyczyną niepowodzenia hodowli.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na ule, nadchodzi czas na ocenę stanu okolicznej roślinności. Bez dostępu do źródeł nektaru, pszczoły wymrą. Najlepiej, by w pobliżu pasieki znajdowały się lasy, łąki, zarośla, przydrożne drzewa, sady owocowe i pola uprawne, obsiane np. rzepakiem. Przy braku nektaru, owady mogą zbierać spadź, obecną na niektórych drzewach iglastych i liściastych. Jeśli w Twojej okolicy występują wymienione powyżej źródła nektaru i spadzi, możesz przejść do kolejnego punktu, czyli wyboru ula, narzędzi pszczelarskich i gatunku pszczół.

Zakładanie pasieki

zakładanie pasiekiWybór typu ula i narzędzi do hobbystycznej hodowli pszczół nie jest skomplikowany. Warto zdecydować się na proste, podstawowe rozwiązania, które pozwolą pozyskać miód na własny użytek. Początkujący pszczelarz nie potrzebuje rozbudowanej pasieki ani nowoczesnych narzędzi.

Wybór pszczelej rodziny wymaga sporo zastanowienia. Istnieje kilka sposobów na to, by do zakupionych uli wprowadzić mieszkańców. Młodzi pszczelarze najczęściej decydują się na odkupienie całej pszczelej rodziny lub jej części. Część, czyli odkład, to: matka, pszczoły robotnice oraz kilka plastrów z czerwiem. Owady z odkładu są ponadto wyposażone w zapas pyłku i pokarmu. Zakup całej rodziny to nabycie mieszkańców jednego ula razem ze wszystkimi plastrami.

Pszczelarze-hobbyści mogą wybierać spośród wielu gatunków i linii pszczół. Na początek warto kupić zwierzęta, które nie są ani zbyt proste, ani zbyt trudne w hodowli. Dlaczego? Praca z pszczelą rodziną o uśrednionych parametrach przyniesie wiele cennych wniosków i pozwoli rozwinąć różne umiejętności. Nowa wiedza pozwoli zdecydować, czy w kolejnym roku lepiej będzie nabyć gatunek łagodniejszy, czy może bardziej wymagający.

Jak pozyskuje się miód?

pozyskiwanie mioduPszczoły zbierają nektar i spadź, aby zapewnić żywność mieszkańcom ula. Zgromadzone zapasy magazynują w plastrach, zbudowanych z wosku. To rezerwa na czas głodu, czyli miesięcy, w trakcie których nie kwitną rośliny i nie ma dostępu do spadzi. Pozyskiwanie miodu polega na odebraniu pszczołom części słodkich zasobów.

Uwaga! Pszczela rodzina potrzebuje żywności, zatem nie powinno się zabierać w jednym czasie wszystkich plastrów z miodem. Nawet, jeśli okoliczne rośliny wciąż kwitną, trzeba w ulu pozostawić nieco zapasów. W każdej chwili może bowiem pogorszyć się pogoda, która uniemożliwi pszczołom zbieranie nektaru i skarze je na głód. Aby temu zapobiec, zawsze należy w ulu pozostawić część plastrów albo dostarczyć pszczołom syrop na bazie cukru.

Miodobranie należy zacząć od oceny zwartości plastrów. Jeśli są zasklepione, można je zabrać. Gdy są niezasklepione lub masz co do tego wątpliwości, potrząśnij ramką. Jeśli na jej powierzchni pojawią się złote krople, oznacza to, że miód jest jeszcze niedojrzały i jego pozyskanie należy odłożyć na później. Plastry z dojrzałym miodem można zabrać, a w ich miejsce wstawić puste ramki.

spożywanie mioduAby pozyskać miód, należy odsklepić plastry. W hobbystycznej produkcji miodu można posłużyć się odsklepiaczem widelcowym. Praca z nim jest dokładna i precyzyjna, ale czasochłonna. Pozyskany w ten sposób wosk jest cenną substancją, znaną z właściwości leczniczych.

Odwirowania miodu dokonuje się w miodarkach. Ruch obrotowy urządzenia sprawia, że miód ścieka na jego dno. Otrzymana w tym procesie substancja nadaje się już do spożycia.

Jeśli chcesz uzyskać w pełni klarowny miód, musisz go odcedzić z pyłku i innych, nieszkodliwych, zanieczyszczeń. Gotowy miód przechowuj w wyparzonych, szklanych słoikach w zaciemnionym i chłodnym miejscu.

Podsumowanie

Produkcja miodu na własny użytek nie jest skomplikowana. W całym procesie ważne jest, aby zadbać o zdrowie i kondycję pszczół oraz zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Hobbystyczny pszczelarz nie potrzebuje zaawansowanego sprzętu, aby uraczyć siebie i najbliższych kilkoma słoikami słodkiego przysmaku. Warto jednak przeczytać kilka podręczników o pszczelarstwie oraz poradzić się doświadczonego hodowcy, aby w pełni cieszyć się z nowej pasji.

Kategorie: CiekawostkiNauka

Dodaj komentarz