W dzisiejszych czasach języki obce są podstawą, której obejść się nie da. Wcześniej był to tylko obowiązek dla podróżujących za granicę lub wielkich przedsiębiorców. Teraz, w coraz większej ilości miejsc, czy instytucji wymaga się znajomości chociaż jednego języka obcego. Język angielski jest z nich najbardziej użytkowy i znany. Teoretycznie.

Dlaczego język angielski w domu?

Obowiązkowa nauka języka angielskiego trwa do klasy dziewiątej (wcześniej trzecia klasa gimnazjum). W szkole licealnej oraz na studiach możemy podjąć dalsze kursy językowe. Na tym poziomie, dla niektórych są one po prostu uaktualnieniem materiału, dla innych „przypominajką”, aby nie wyjść z wprawy, a dla pozostałej części niestety: zmorą. Osoby, mające wrodzoną trudność z przyswajaniem języków obcych, ma w głowie blokadę, która stawia ich na równi z osobami, które styczności z językiem angielskim nie miały prawie wcale. Jest to tak bardzo krępujące, co frustrujące. Na szczęście dla nich istnieje możliwość doszlifowania swoich umiejętności, bez narażania się na kompromitację. Nauka angielskiego w domu jest jedną z nich.

Możemy w ten sposób w spokoju, bez pośpiechu i na własnych warunkach przyswoić sobie dany materiał. Bez oceniania i bez świadomości, że na jakąkolwiek odpowiedź z naszej strony oczekuje prawie dwadzieścia innych osób. Język angielski dla samouków wymaga oczywiście samodyscypliny. Musimy być regularni i dokładni- nauka w domu w dużym stopniu różni się od kursów, czy lekcji w szkole. W domu musimy sami pilnować swojej systematyczności. Jest wiele sposobów na naukę języka: tańszych, droższych, a nawet i darmowych. Wystarczy znaleźć coś dla siebie i próbować, próbować, próbować.

Sposoby na domowy język

Język angielski w domu to wyzwanie. Zanim zaczniemy, musimy określić jakie są nasze oczekiwania, jaki zakres i poziom materiału chcemy przyswoić i w jak szybkim czasie chcemy osiągnąć wyznaczone rezultaty. Wyznaczmy sobie niewielkie, motywujące cele, np. nauczyć się 30 nowych słów, co miesiąc nowy test poziomujący (do znalezienia na stronach internetowych). Przygotujmy sobie indywidualny plan dnia, w którym oznaczymy terminy przeznaczone na naszą naukę. Trzymajmy się wszystkiego, co sobie zaplanowaliśmy. Bez żadnych odstępstw: jedno pobłażliwe „odpuszczenie sobie” wiąże się z kolejnym, i ani się obejrzymy, w niedługim czasie runie cały nasz harmonogram, a z nim również przyswojony materiał- im dłuższe separacje między powtórkami, tym większe luki w pamięci: język obcy trzeba dopracowywać cały czas.

Domowa nauka języka angielskiego może być w postaci kursu online. Szukajmy jednak takich stron, które zapewniają nie tylko teksty i ćwiczenia, ale również i wymowę. Ułatwi nam to naukę. Możemy również skorzystać z ogłoszeń korepetytorów online: dokształcają oni w sieci, bez wychodzenia z domu. Jednak o wiele tańsza i bardziej kreatywna metoda na naukę angielskiego może przyjść nam do głowy sama. Udowodniono, że języka uczymy się, przebywając w społeczeństwie, które go używa. Według badań, nawet małe dzieci urodzone kraju swoich rodziców, po przeprowadzce za granicę są zdolni opanować obcy język równie szybko, co swój ojczysty.

Dzieci przysłuchiwały się rozmowom, a ich mózg odbierał język angielski, jako język użytkowy. Dorośli, chociaż dużo wolniej, również są w stanie uczyć się w ten sposób. Możemy wykorzystywać do tego celu dostępne nam w domu karaoke, lub ćwiczyć śpiewając zagraniczne piosenki. Wiele osób uważa, że poprawiło swoje zdolności językowe oglądając filmy bez napisów i grając w niespolszczone gry. Dobrym sposobem dla aktywnych, może być połączenie przyjemnego z pożytecznym: uprawianie fitnessu z zagranicznym instruktorem na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Aby poznać swoje słabości i dowiedzieć się nad czym jeszcze musimy popracować, dobrze jest czytać angielskie teksty na głos, jednocześnie nagrywając je.

Język angielski może być niełatwy, ale metody na naukę w domu, są w stanie w ogromny sposób ułatwić jego przyswajanie. Wystarczy wybrać coś dla siebie, a najlepiej połączyć ze sobą kilka metod. Nauka języka w domu jest wygodniejsza, oszczędza nasz czas i nerwy. Skorzystajmy z tego, że jest dostępna na tak wiele sposobów.

Kategorie: Ciekawostki

Dodaj komentarz