Odwiedzając jakiekolwiek miejsce na Świecie warto wczuć się w rolę lokalnego mieszkańca, by w pełni poznać życie w danym otoczeniu. Poznając inną od swojej kulturę warto poznać ich zwyczaje, tradycje, potrawy i choć kilka nocy spędzić w ich warunkach. Choć Tatry i położone w nich Zakopane wcale nie są tak odległą kulturą, jak na przykład kraje azjatyckie, tym bardziej warto poznać ich kulturę.

Wyjątkowe góralskie domki w Zakopanym

góralskie domkiWszyscy wielcy podróżnicy na swoich wyprawach, nawet w najbardziej odległe zakątki Świata pragną od środka poznać lokalną kulturę – spożywają posiłki wraz z lokalnymi mieszkańcami, uczą się języka, a zamiast pięciogwiazdkowych hoteli poszukują noclegów wśród gospodarzy. Także wyjeżdżając na tygodniowe wakacje w polskie Tatry warto poznać ofertę, jaką przedstawiają góralskie domki w Zakopanym. Bardzo często, w przystępnych cenach, poza noclegiem w tradycyjnych, góralskich chatkach, gospodarze oferują szereg różnych atrakcji. Spędzając czas w takim ośrodku można wziąć udział w wieczornych biesiadach, podczas których gospodyni poczęstuje gości lokalnymi potrawami, które sama przygotuje i posłuchać niesamowitych historii opowiedzianych przez zabawiającego gości bacę. 

góralskie domkiGospodarze także poczęstują aromatycznym grzańcem, a po posiłku wciągną gości w ludowe tańce, prowadzone w rytm góralskich przyśpiewek. Z przyjemnością nauczą lokalnej gwary lub przedstawią tajniki wypasania owiec w górach. Gospodarze takich ośrodków są niezwykle otwartymi i uśmiechniętymi ludźmi, którzy w razie potrzeby z przyjemnością pomagają swoim gościom. Bardzo dobrze znają okolicę, w której mieszkają i z radością zaprowadzą ich do niezwykłych zabytków i na najpiękniejsze szlaki, o których nikt nie wspomina w internecie, ani żadnym przewodniku. Noc spędzona w pięknej, drewnianej chatce, pod kocem z prawdziwej, owczej wełny, przy przyjemnym ogniu z kominka z pewnością na długo zastanie w pamięci. O poranku zapieją z okolicznych gospodarstw koguty, zapowiadające nowy dzień. Na wielu różnych targowiskach można zakupić wykonywane przez mieszkańców rękodzieła, jak rzeźby, koce, czy obuwie, oraz skosztować lokalnych przysmaków. Nie trzeba podróżować do odległych krajów, żeby poznać odmienną kulturę i zwyczaje.

W naszych polskich górach w dalszym ciągu pielęgnowane są stare zwyczaje i tradycje, a lokalna ludność z szerokim uśmiechem przybliżą je odwiedzającym turystom. Polskie Tatry to nie tylko urokliwe krajobrazy, Krupówki, Giewont i szlaki górskie, lecz także bogata historia, kultura i liczne tradycje, które naprawdę warto poznać.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder