Podróżowanie budzi pozytywne skojarzenia. Podczas wypraw można odwiedzić nowe miejsca, poznać ciekawych ludzi i miło spędzić czas. Czy wiesz, że istnieje wiele odmian turystyki? Czy potrafisz powiedzieć, który z jej rodzajów uprawiasz? Być może Twoją ulubioną formą jest turystyka kulturowa. Aby to sprawdzić, przeczytaj ten artykuł i podziel się wrażeniami z lektury w komentarzu.
Czym jest turystyka kulturowa?
Badacze zajmujący się trurystyką twierdzą, że ma on antyczne korzenie. Uważa się, że wyprawy o charakterze edukacyjnych, które odbywali starożytni Grecy i Rzymianie, można uznać za przejaw turystyki kulturowej. Podobna opinia dotyczy pierwszych na świecie pielgrzymek do miejsc kultu religijnego. Co jeszcze wchodzi w skład tego pojęcia?
Za przejaw turystyki kulturowej można uznać każdy wyjazd poza swoje miejsce zamieszkania, który nastawiony jest na realizację celów:
• poznawczych, czyli zobaczenie czegoś nowego, co zostało stworzone lub przekształcone przez człowieka,
• edukacyjnych, czyli związanych np. z pobytem w innym kraju w celu nauki języka obecnego (kurs może trwać maksymalnie rok, aby mógł zostać zakwalifikowany jako turystyka kulturowa),
• realizacji potrzeb kulturowych, czyli korzystanie z dorobku ludzkiej cywilizacji dla osiągnięcia korzyści emocjonalnych (przeżycie duchowe, obcowanie z pięknem, uwrażliwienie na sztukę itp.).
Rodzaje turystyki kulturowej
Współczesne pojmowanie turystyki kulturowej wiąże się z postępującym procesem specjalizacji całego rynku turystycznego. Coraz więcej osób podróżuje świadomie, co powoduje dalszy wzrost oczekiwań wyedukowanych turystów. W rezultacie zwiększa się ilość ofert na wyjazdy, które spełniają wymagania różnorodnych grup.
Pojęcie turystyki kulturowej jest szerokie, więc w jego strukturze badacze wyodrębniają kilka podkategorii. Oto one:
• turystyka związana z kulturą popularną,
• turystyka związana z kulturą wysoką,
• edukacyjna turystyka kulturowa.
Realizacja potrzeb związanych z obcowaniem z kulturą wysoką następuje dzięki odwiedzaniu miejsc i wydarzeń związanych ze sztuką klasyczną. Mogą to być np.: muzea, koncerty w filharmonii, przedstawienia teatralne, widowiska operowe itp.
Turystyka kulturowa, realizowana w segmencie sztuki popularnej, to np.: wyjazd do kina na nowy film, przedstawienie typu performance w teatrze, udział w koncercie rockowym, pielgrzymka, zwiedzanie bunkrów, dołączenie do pikniku hobbystycznego, oglądanie inscenizacji bitewnych, wycieczka na wiejski jarmark lub dożynki, pobyt w muzeum przemysłu lub skansenie, podziwianie architektury podczas wyjazdu itp.
Kulturowa turystyka edukacyjna zakłada wyjazd do nowego miejsca i naukę języka obcego lub pogłębianie wiedzy związanej z daną lokalizacją.
Turystyka kulturowa jest zatem pojemnym pojęciem, w którym zawiera się wiele różnych zjawisk, miejsc, wydarzeń i aktywności. Najogólniej mówiąc, jest to podróżowanie w celu poznawania wytworów ludzkiego umysłu. W definicji omawianej formy turystyki znajduje się zatem podziwianie niemal wszystkiego, co człowiek wykreował albo przekształcił, ale nie ma w niej miejsca na turystykę krajoznawczą (oglądanie naturalnych tworów przyrodniczych).
Czy warto uprawiać turystykę kulturową?
Nietrudno zauważyć, że uprawianie turystyki kulturowej nie jest trudne. Większość osób chociaż raz w życiu wyjechała poza swoje miejsce zamieszkania, aby obejrzeć film w kinie, zwiedzić galerię albo posłuchać koncertu ulubionego zespołu. W skład turystyki kulturowej wchodzą także pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, zagraniczne kursy językowe czy udział w dożynkach. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że każdy wyjazd z domu jest okazją do uprawiania tego rodzaju turystyki. Czy zatem warto zastanawiać się nad nim głębiej? Oczywiście, że tak!
Świadome uprawianie turystyki kulturowej może przynieść wiele korzyści. Jeśli zaplanujesz swoje wyjazdy tak, aby zawsze zwiedzić jakieś muzeum etnograficzne albo skansen, to zyskasz więcej wiedzy niż w czasie przypadkowych podróży. Regularne odwiedzanie opery lub teatru uwrażliwi Cię na sztukę i poszerzy Twoje horyzonty myślowe, jeśli wybierzesz interesujące Cię przedstawienia. A może jesteś fanem regionalnych świąt? Jeśli tak, stwórz roczny kalendarz jarmarków i po kolei bywaj w miejscowościach, w których obchodzi się np. Dzień Śliwki, Dzień Ziemniaka czy Dzień Smażonego Sera.
Podsumowanie
Turystyka kulturowa to pojemne zjawisko, które łączy wiele rodzajów podróżniczej aktywności. Poznawanie wytworów ludzkich rąk i umysłu może być niezwykle interesujące. Warto zatem poświęcić temu czas. Zaplanowanie swoich wyjazdów zgodnie z hobby pozwala czerpać z nich jeszcze więcej radości, a także w świadomy sposób uprawiać turystykę kulturową.
0 komentarzy