Poszukując odpowiedni rower, można spotkać się z przytłaczającą liczbą producentów, modeli, a także ich rodzajów. Aby w tym wszystkim się nie pogubić, warto poznać podstawowe różnice pomiędzy najczęściej spotykanymi rowerami – górskimi, miejskimi oraz trekkingowymi. Wiedza ta pomoże podjąć bardziej świadomą decyzję i wybrać rower najbardziej odpowiadający osobistym oczekiwaniom i potrzebom.

Rower – na co wziąć uwagę przy zakupie?

rower damskiRowery miejskie i trekkingowe najczęściej wybiera się jako alternatywny środek transportu do miast. Rowery miejskie na ogół są dość tanie, wygodne i pozwalają w sprawny i bezpieczny sposób przemieszczać się pomiędzy różnymi miejscami, bez konieczności spędzania czasu w korkach. Dość głęboki przekrok w tych rowerach sprawia, że niezwykle wygodnie się na nie wsiada oraz zsiada. Rowery miejskie bardzo często wyposażone są w praktyczne koszyki, w których można przewieźć niedużą torbę lub zakupy. Rowery trekkingowe są z kolei jednymi z najbardziej uniwersalnych. Podobnie jak rowery miejskie są dość lekkie, jednak ich rama jest dużo sztywniejsza, dzięki czemu z większą łatwością można poruszać się nimi po bardziej nierównych terenach, jak leśne dróżki. Pomiędzy modelami męskimi a damskimi najczęściej występują różnice dotyczące nie tylko rozmiarów oraz masy samego roweru, lecz także w budowie ramy.

rower miejski męskiW rowerach damskich, jak na przykład Romet Gazela, górna rura poprowadzona jest dość nisko, co ułatwia wsiadanie na rower oraz zsiadanie z niego, z kolei w wersjach męskich znajduje się ona zdecydowanie wyżej. Kolejnym rodzajem są rowery górskie – najbardziej wytrzymałe i sztywne ze wszystkich wymienionych. Ze względu na to, że podlegają dość restrykcyjnym wymaganiom dotyczącym sztywności ramy, modele damskie i męskie nie różnią się znacznie od siebie. Rowery te wyposażone są najczęściej w bardzo grube i duże opony, co ułatwia poruszanie się po bardzo nierównym i wyboistym terenie. Są to rowery bardzo masywne, ciężkie, przeznaczone przede wszystkim do jazdy w trudnych warunkach terenowych, uprawiania sportów wyczynowych, czy brania udziału w specjalnych wyścigach. Poszczególne rodzaje rowerów mogą znacznie się od siebie różnić. Rowery, niegdyś uważane za górskie, obecnie traktowane są jako turystyczne lub trekkingowe, z kolei współczesne rowery MTB są dużo bardziej solidne, ciężkie i sztywne.

Chcąc wybrać najlepszy rower dla siebie, warto zatem znać różnice pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami – wady, zalety oraz przeznaczenie – i wybrać ten najbardziej odpowiadający oczekiwaniom.

Kategorie: Sport

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder