Poruszanie się w dużym mieście może być męczące i kłopotliwe. Szczególnym utrudnieniem bywają korki, które potrafią zatrzymać uczestników ruchu na dłuższy czas. Z tego powodu część osób wybiera alternatywne sposoby przemieszczania się. Jednym z nich jest kieszonkowy rower. Czym jest i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?
Koncepcja kieszonkowego roweru
Kieszonkowy rower to nieco przewrotna nazwa. Przymiotnik „kieszonkowy” w oczywisty sposób nawiązuje do niedużych gabarytów sprzętu, ale w najlepszym razie zmieści się on w… bagażniku małego samochodu. Czy taki obiekt można zatem uznać za kompaktowy? Tak!
Zwykłych jednośladów nie uda się upchnąć do większości bagażników. Aby przewieźć je we wnętrzu auta, trzeba odkręcić koło albo złożyć fotele. Rower kieszonkowy to zupełnie inna sprawa. Dzięki jego gabarytom i funkcjonalnościom bez trudu załadujesz go nawet do małego, miejskiego samochodu.
Rower, o którym mowa, to popularny składak, ale nowej generacji. Tego typu sprzęty są krótsze i niższe, niż znane wszystkim górale czy szosówki. Z reguły średnica ich kół zawiera się w zakresie 16-20 cali. Dzięki temu cały rower jest nieduży i poręczny.
Współczesne rowery składane są nie tylko małe, ale też funkcjonalne. Wiele z nich wykonanych jest z lekkich materiałów, co pozwala wziąć sprzęt pod pachę i bez większego wysiłku zanieść nawet na czwarte piętro. Kolejnym udogodnieniem jest składana rama. Dzięki niej sprzęt zgina się w pół, co ułatwia jego noszenie i przewożenie. Z tak małym obiektem można bez trudu podróżować tramwajem, autobusem albo metrem. System składania jest godny zaufania, ponieważ posiada mechanizm zabezpieczeń i blokad. Pozwalają one na komfortową jazdę bez obaw o to, że rama się wyhaczy lub samoistnie złoży.
Wady i zalety kompaktowych rowerów
Małe, miejskie rowery posiadają sporo zalet. Są niezastąpione w zgiełku aglomeracji, ponieważ pozwalają szybko i komfortowo przemieścić się z miejsca na miejsce. Nawet, jeśli chcesz tylko dojechać do stacji metra, możesz złożyć swój rower na pół i zabrać go w dalszą podróż. Aby nie zmęczyć się noszeniem sprzętu, wybierz lekki model.
Wiele rowerów kieszonkowych posiada duży zakres regulacji wysokości siodła i kierownicy, co pozwala na korzystanie z nich zarówno osobom niskim, jak i bardzo wysokim. Warto też pamiętać, że jazda rowerem zapewnia pożądaną dawkę ruchu, co pozytywnie wpływa na kondycję oraz samopoczucie.
Uwaga! Kupując rower kieszonkowy, zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana rama, kierownica i piasty. Najlepiej, by wszystkie te elementy były aluminiowe. Jeśli kupisz model, który ma lekką ramę, a pozostałe elementy będą wykonane ze stali, ciężko będzie Ci go nosić.
Wśród wad kompaktowych rowerów wymienia się krótkie dystanse, które można nimi pokonać oraz możliwą do osiągnięcia, niewielką prędkość. Z uwagi na wielkość, rowery kieszonkowe nie nadają się do udziału w rajdach czy długich wycieczkach. Są przeznaczone do krótkich i dość wolnych przejazdów na terenie miasta. Jeśli zatem uwielbiasz wypady na wieś, najlepiej zaopatrz się w dwa rowery – jeden składany, drugi na wyprawy.
Podsumowanie
Poszukiwanie alternatywnych środków komunikacji staje się coraz bardziej popularnym trendem. Korki skutecznie zniechęcają do jeżdżenia samochodem. Z tego powodu wiele osób przesiada się na metro, tramwaje, autobusy oraz rowery. Te ostatnie przeżywają swój rozkwit. Co może być bowiem wygodniejsze niż kompaktowy, składany sprzęt, który poprawi Twoją kondycję i punktualność?
0 komentarzy