Co powiesz na wyjazd w góry, które według niektórych badaczy wcale nie istnieją? Sudeckie Bieszczady, jak mówi się o Górach Bialskich, to właśnie jeden z przykładów pasm, które budzą kontrowersje wśród znawców tematu. Sprawdź, co stanowi przedmiot dyskusji oraz jakiego typu wrażenia przywieziesz z wypadu w tę część Sudetów.

Kilka słów o Górach Bialskich

Góry BialskieGóry Bialskie znajdują się w Sudetach Wschodnich. Część badaczy wyodrębnia je jako osobne pasmo, inni z kolei uważają, że należą do Gór Złotych albo masywu Śnieżnika. Rozbieżności zdań mogą wynikać z faktu, że Góry Bialskie kształtem nie przypominają innych pasm. Ich szczyty są płaskie, a cała grupa wzgórz rozchodzi się w różnych kierunkach, ponieważ nie posiadają one centralnego punktu (zwornika).

Wędrowanie po tych górach warto zacząć od odwiedzenia miejscowości Bielice. To jedna z wsi, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat uległa niemal całkowitemu wyludnieniu. Wiele osób opuściło ten region w poszukiwaniu lepszego i łatwiejszego życia.

Nieliczne gospodarstwa, które nadal funkcjonują w Bielicach, nie są nowoczesne i sprawiają wrażenie, jakby zatrzymał się w nich czas. Ma to jednak wiele uroku i dlatego warto odwiedzić tę wieś. W miejscowości działa kilka pensjonatów, które zapewniają bazę noclegową dla turystów. Warto jednak, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, z wyprzedzeniem rezerwować pokoje. Przy ładnej pogodzie można też rozbić namiot w pobliżu wsi.

Mimo oryginalnego wyglądu i swoistego mikroklimatu, który panuje w tym regionie, Góry Bialskie nie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Stwarzają za to wspaniałe warunki do pieszych wędrówek. W dalszej części wpisu poznasz największe zalety omawianego pasma.

Zalety Gór Bialskich

szlak w Górach BialskichOkolice Gór Bialskich są słabo zaludnione. To wielka zaleta dla turystów, którzy podczas wędrówek cenią odosobnione szlaki. W trakcie spacerów można całymi godzinami nikogo nie spotkać, co sprzyja kontemplowaniu przyrody. Natura Gór Bialskich jest nieprzetworzona przez człowieka, bardzo pierwotna i dzika. Wywiera to ogromne wrażenie na wielu turystach.

Dużą zaletą omawianych gór jest też ich oryginalny wygląd. Ścieżki, miejscami strome, prowadzą na wzniesienia o płaskich wierzchołkach. Przy dobrej pogodzie wiele podejść zapewnia widoczność panoramy całej okolicy. Należy jednak pamiętać, że nietypowa rzeźba tych gór, czyli brak charakterystycznych szczytów, sprzyja zarastaniu przez drzewa i krzewy. Z tego powodu, po zdobyciu większości wzniesień, nie można podziwiać widoków. Ten problem częściowo rozwiązują jednak drewniane wieże widokowe.

Inną zaletą Sudeckich Bieszczad są stosunkowe łatwe szlaki, idealne dla początkujących wędrowców. Ścieżki z reguły są łagodne i tylko miejscami pojawiają się stromizny. Wiele ze szlaków przebiega w malowniczych, zalesionych okolicach, które są urozmaicone strumieniami i wodospadami. W takich miejscach przyjemnie się spaceruje nawet podczas upalnego lata, ponieważ zapewniają orzeźwiający chłód.

Z uwagi na naturalny charakter Gór Bialskich oraz słabe zaludnienie ich okolic, podczas wędrówek łatwo spotkać różne leśne zwierzęta, np. wiewiórki czy dzikie ptactwo.

Wady Gór Bialskich

Sudeckie BieszczadyJeśli w górach szukasz wysokich szczytów i agresywnych podejść, omawiane w artykule pasmo nie przypadnie Ci do gustu. Góry Bialskie słyną z dość łagodnych wzniesień, dużej liczby niestromych podejść i płaskich wierzchołków. Raczej nie przeżyjesz w nich ekstremalnych przygód.

Kurortowa jakość bazy noclegowej także nie jest mocną stroną Sudeckich Bieszczad. Okoliczne tereny są słabo rozwinięte pod względem gospodarczym z powodu oddalenia od dużych miast i trudności w wydajnej uprawie roli. Niezamożni mieszkańcy regionu oferują turystom noclegi w pensjonatach i kwaterach prywatnych, ale standard pokojów nie jest wysoki.

Podsumowanie

Choć Góry Bialskie są stosunkowo niskie, to warto je odwiedzić. To pasmo wyróżnia się spośród innych oryginalnym ukształtowaniem szczytów, pierwotną przyrodą oraz odosobnieniem. Jeśli szukasz spokoju i bliskiego kontaktu z przyrodą, to odnajdziesz je właśnie w Sudeckich Bieszczadach.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder