Na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo silnie zakorzeniła się w Polsce moda na wynajem jachtu motorowodnego, która to dotarła do nas m.in. z Francji. Za nasze rodzime Lazurowe Wybrzeże uchodzą dziś niewątpliwie piękne Mazury, na terenie których możemy wynająć doskonale wyposażone łodzie w bardzo dobrych, konkurencyjnych cenach.

Czarter szybki i prosty

czarter jachtów motorowodnychPodczas wynajmu łodzi powinniśmy jednak zwracać sporą uwagę na wyposażenie danego jachtu, która nie tylko wpłynie na nasz komfort podczas rejsu, ale również przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Na samym wstępie warto jednak podkreślić, że prawnie nie jesteśmy już zobligowani do tego by posiadać gruntowną wiedzę na temat żeglugi. Od blisko jedenastu lat podczas wynajmu jachtu nie jesteśmy bowiem zobligowani do posiadania Patentu Żeglarskiego. Czarter jachtów motorowodnych na wakacje jeszcze nigdy nie był więc tak szybki i prosty – wygoda zawierania przejrzystych umów skutkuje tym, że z wynajmu jachtów korzysta dziś wiele osób, które często nigdy wcześniej nie miały kontaktu z żeglugą. W odpowiedzi na oczekiwania laików, którym zależy na tym w w możliwie jak najszybszy sposób pozyskać elementarną wiedzę na temat żeglugi, większość firm zajmujących się wynajmem łodzi oferuje dziś proste kursy zapoznawcze, podczas których uczestnicy rejsu poznają wyposażenie łodzi oraz zapoznają się z jej działaniem.

czarter jachtów motorowodnychPuntem centralnym każdego jachtu są niewątpliwie żagle, za pomocą których możemy ustalać m.in. kierunek naszego rejsu. Żagiel zawsze składa się z dwóch podstawowych skrzydeł, do których zalicza się grot i fok. Żaglami tymi można sterować za pomocą grubych lin. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżniamy wówczas tzw, olinowanie stałe oraz olinowanie ruchome. Pamiętajmy przy tym, że olinowaniem ruchomym, którym, jak już sama nazwa sugeruje, możemy swobodnie operować, w przeciwieństwa do olinowania stałego. W wybieraniu bądź luzowaniu lin pomagają nam tzw. kabestany, a także okucia jachtowe przydatne m.in. przy mocowaniu łodzi do portu. Każdy jacht musi posiadać również osprzęt kotwiczny oraz wiosła i pontony ratunkowe, które zagwarantują nam bezpieczeństwo w razie wystąpienia potencjalnego zagrożenia. Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że choć każda osoba wynajmująca jacht powinna dysponować choć podstawową wiedzą na temat wyposażenia jachtu, to jednak większość osób, którym zależy głównie na rejsie typowo wypoczynkowym, decyduje się dziś na wynajęcie kompetentnego Kapitana, który nie tylko umili nam wypoczynek, ale również będzie czuwać nad tym by wykupiony przez nas rejsy był w 100% bezpieczny.

Wiedza oraz umiejętności Kapitana przydadzą się zwłaszcza podczas trudnych warunków pogodowych, podczas których nasz jacht jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder