Jednym ze sportów zaliczanych do ekstremalnych jest nurkowanie, np. takie na wstrzymanym oddechu, nazywane freedivingiem. We freedivingu nie używa się akwalungu, natomiast używany jest sprzęt taki jak maska, płetwy, pianki oraz balast.

Podstawy nurkowania dla każdego

nurekNurkowanie, w którym używa się specjalistycznego sprzętu nazywane jest scuba divingiem. Tacy nurkowie wyposażeni są w butle ze sprężonym gazem, automatem oddechowym, maską, płetwami oraz obciążniki, które zazwyczaj są ołowiane. Dla osób, które chciałyby podziwiać podwodny świat lecz boją się głębokich zanurzeń świetną alternatywą jest snorkeling, który polega na unoszeniu się na wodzie mając na sobie tak zwany sprzęt ABC, czyli maskę, fajkę oraz płetwy. Osoby, które chcą rozpocząć swoją podwodną przygodę, muszą udać się na kurs nurkowania, na którym nauczą się podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego nurkowania oraz obsługi sprzętu. Polecany jest zatem kompleksowy kurs nurkowania – Poznań to miasto, gdzie można go odbyć pod okiem doświadczonego instruktora. Podstawowym kursem nurkowania jest KDP/CMAS * (P1), dzięki któremu będzie można nurkować bezdekompresyjnie wraz z pełnoletnim partnerem nurkowym na głębokości do 20m. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzyma Książkę Płetwonurka KDP/CMAS i międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS* (P1). Aby wziąć udział w kursie, należy mieć ukończone 14 lat lub posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

nurkowanieTrzeba również umieć pływać, a te umiejętności zostaną ocenione przez instruktora przed rozpoczęciem kursu. Osoba chcąca rozpocząć kurs powinna również mieć zaświadczenie od lekarza mówiące o braku przeciwwskazań do nurkowania. Kurs stopnia P1 może odbywać się w trybie weekendowym lub ciągłym. Po ukończeniu kursu będzie można samodzielnie planować nurkowanie, lecz zawsze musi odbywać się z przynajmniej jednym partnerem nurkowym. Partner nurkowy musi mieć takie same lub wyższe kwalifikacje. Partner potrzebny jest do bezpiecznego nurkowania, ponieważ pomaga przy sprawdzaniu sprzętu przed zanurzeniem oraz weryfikuje dane, które wyświetlają przyrządy pomiarowe. Partner jest również nieoceniony w sytuacjach awaryjnych, kiedy zawiedzie sprzęt lub nastąpi sytuacja zagrażająca zdrowiu lub życiu drugiej osoby.

Podziwianie podmorskich krain jest niezwykle fascynujące, zatem warto zdecydować się na profesjonalny kurs nurkowania, na którym można nauczyć się bezpiecznego nurkowania, odpowiednich technik zanurzania i wynurzania, „wyrównywania ciśnienia” w naturalnych przestrzeniach powietrznych oraz obsługi sprzętu do nurkowania. Kurs daje możliwość odbywania nurkowania turystycznego w polskich wodach oraz ciepłych morzach i oceanach.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Wejdź na stronę www.arcodive.pl!

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder