Istnieje ogromne grono osób, które mogą poszczycić się pracą w mniejszej lub większej firmie. Są dumni ze stanowiska, które zdobyli, osiągniętych wyników pracy, a także z samego przedsiębiorstwa i zarządu, które dane jest im reprezentować. Z pewnością, jeszcze większym zadowoleniem wykazują się jednostki, które zdecydowały się stanąć na czele własnego przedsięwzięcia, mając pod sobą dziesiątki pracowników. Jednak są w tym tłumie również osoby, które chcą być sobie szefem, a jednocześnie nie obarczać się odpowiedzialnością za innych.

Zdalnie nie znaczy gorzej

Często można spotkać się z mało przychylnymi opiniami, że praca w domu to nie jest coś, co można uznać za „prawdziwą” pracę: nie posiadamy biura czy budynku firmowego z prawdziwego zdarzenia, przyjmujemy ewentualnych petentów w domu lub jeździmy na spotkania w centrum, a większość negocjacji załatwiamy telefonicznie lub drogą mailową. Biznes w domu często jest lekceważony przez otoczenie, przez co o wiele ciężej jest początkującym przedsiębiorcom wybić ponad przeciętnych przedstawicieli firm. Muszą pracować o wiele ciężej by wyróżnić się pośród innych i zapewnić sobie zadowalającą pozycję. Wiele już pisano o tym na czym polega własny biznes w domu pomysły, jakie proponowano również często przewijały się w artykułach o tej tematyce i nierzadko się powielały.

Nie bez powodu. Są to najczęstsze wybory przedsiębiorców XXI, którzy chcą rozpocząć przygodę z własnym biznesem nie ruszając się ze swoich czterech kątów. Od razu wpada im do głowy pomysł na mały biznes w domu polegający na prowadzeniu własnego bloga czy kanału vlog na słynnych portalach internetowych. Jednak te rozwiązania pochłaniają wiele czasu i pracy, wymagane jest pełne zaangażowanie w projekt i cierpliwość, ponieważ na samym początku efekt naszej pracy może nie być zauważalny. Spora część ochotników poddaje się już na początkowych etapach swej działalności nie widząc przyszłości w tej działalności. Jednakże internet to siła napędowa dzisiejszych czasów. Wiele można osiągnąć w wirtualnym świecie, dlatego tak bardzo przyciąga on nowych biznesmenów. Wykorzystując to, że z jego pomocą o wiele łatwiej wyszukiwać interesujące nas informacje, przedsiębiorcy ogłaszają również własne oferty na stronach www. W ten sposób powstało wiele sklepów internetowych i wirtualnych biur świadczących usługi tak samo dobrze jak przedstawiciele „namacalnych” firm.

Grunt to pomysł. Sukcesem: solidne wykonanie

Nowoczesny, a zarazem sprawdzony pomysł na biznes w domu wykorzystuje umiejętności intelektualne. Firmy jednoosobowe, które możemy znaleźć w internecie to najczęściej ludzie z wyższym wykształceniem, oferujące wyniki swojej nauki i wciąż powiększające swoje doświadczenie w danej dziedzinie. Odszukać możemy witryny intelektualistów oferujących swoją pracę w roli copywritera, transkryptora plików audio, tłumacza, czy korepetytora – w przypadku gdy przedsiębiorca włada przynajmniej jednym obcym językiem. Lingwiści są niezwykle rozchwytywani: ich biegłość językowa pozwala nie tylko szlifować słownictwo u innych, ale i przyjmować zlecenia od dużych firm potrzebujących w trybie natychmiastowym tłumaczeń dokumentacji na lub z języka obcego.

Wbrew pozorom nie są to zajęcia łatwe: obowiązkiem jest duży zasób słownictwa czy (w przypadku korepetytorów) umiejętności mentorowania i charyzma, ponieważ spora część ich pracy to emisja lekcji za pomocą wideokonferencji. Dodatkowo, osoby dyspozycyjne i kompetentne w danej dziedzinie, mogą świadczyć usługi wirtualnej sekretarki – asystentka szefa, bez wychodzenia z domu, jednak dostępna „pod telefonem” według wskazań umowy. Rozwój technologiczny sprzyja też (a może przede wszystkim) osobom wykorzystujących w większej mierze potencjał swojej lewej półkuli mózgu. Rozpocząć mogą swoją działalność w zakresie programowania (aplikacji, gier lub całych programów) czy projektowania stron internetowych. Przedsiębiorcy, którzy mają to szczęście i posiadają talenty rozdzielone bardziej sprawiedliwie, idealnie sprawdzą się łącząc kreatywność z logicznym myśleniem na stanowisku architekta bądź grafika. Zleceń możemy poszukiwać osobiście, poprzez specjalnie do tego celu wyznaczone portale internetowe (to dobry sposób na rozpoczęcie działalności, skompletowanie portfolio i pokazanie się od najlepszej strony zleceniodawcom) – będą to jednorazowe zadania od konkretnego klienta, które przy odrobinie szczęścia mogą pociągnąć za sobą kolejne, a nawet przerodzić się w stałą współpracę.

Wspomnieliśmy również o zarządzaniu własnym sklepem internetowym. Jest to praca najbardziej powszechna. Wielu przedsiębiorców lubi łączyć swoje zainteresowania ze sposobem zarobkowania. Zaopatrzenie sklepów może mieć różne pochodzenie. Z jednej strony, może być to innowacyjny pomysł przedsiębiorcy, którego wykonanie zostało zlecone wyspecjalizowanej firmie (np. książki, płyty, artykuły biurowe), a z drugiej dzieło ich własnych rąk (np. naturalne kosmetyki, ubrania i galanteria, biżuteria czy zabawki dla dzieci). Tak zwany hand – made to najbardziej doceniana produkcja w domu biznes, jaki odnosi największy sukces czerpie inspiracje z panujących trendów. W tym roku będą to z pewnością okulary w drewnianych oprawkach i zegarki posiadające drewniane elementy, stylizowana biżuteria np. steam punk lub retro czy szyte ręcznie etui na laptopy, torby i rzecz jasna ubrania.

Podsumowanie

Tak samo ważne jak to, na które zajęcie się zdecydujemy jest to, aby solidnie się przygotować na to co nas czeka. Niewiele osób ma takiego farta, że przez postanowione przed sobą cele brnie „jak burza”. Często zdarzają się potknięcia wynikające np. ze złej organizacji czy niedoinformowania w jakiejś kwestii. Poleca się kursy przygotowawcze oraz zapoznanie się z dziełami doświadczonych doradców finansowych przed rozpoczęciem własnej, poważnej ścieżki biznesu.

Kategorie: Biznes

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder