Ten wpis został przygotowany z myślą o fanach turystyki. Warto już teraz zaplanować swoje wakacje, aby móc odwiedzić najciekawsze skanseny w Polsce. Jest ich naprawdę wiele, ale udało się nam wybrać i opisać 5 z nich.

Jeśli spodoba Ci się ten artykuł, odezwij się w komentarzu. Chętnie przygotujemy kolejne wpisy i poradniki, jak poruszać się po mapie polskich skansenów.

Kilka słów o skansenach

skansenNajogólniej mówiąc, skanseny to muzea na świeżym powietrzu. Ideą każdego z nich jest zaprezentowanie wyjątkowego dziedzictwa danego miejsca lub regionu. Wyróżniamy kilka rodzajów takich obiektów, np. etnograficzne, architektoniczne, przemysłowe, techniczne itd.

Skanseny zakłada się w nieprzypadkowy sposób. Ich rolą jest odzwierciedlenie przeszłych już czasów, zatem muzeum powinno znajdować się na terenie, z którego pochodzą dane zabudowania, narzędzia czy elementy folklorystyczne. Jeśli jest to niemożliwe, należy dołożyć starań, aby w konkretnej lokalizacji drobiazgowo odwzorować przeszłość.

skanseny w PolsceSkanseny są rodzajem pamiątki dziejowej, która pozwala na własne oczy zobaczyć, jak kiedyś żyli ludzie, co tworzyli, czym się otaczali i jak kształtowali swoją przestrzeń. W tym obszarze niebagatelne znaczenie ma architektura oraz przedmioty codziennego użytku. Całości dopełniają np. odzież, rękodzieło czy drobiazgi związane z wierzeniami.

Warto odwiedzać skanseny, ponieważ taka namacalna wiedza jest dużo cenniejsza niż poznawanie suchych faktów z książek. Dopóki istnieją muzea na świeżym powietrzu, należy w nich bywać jak najczęściej. Dzięki nim można nie tylko przenieść się w przeszłość, ale także prześledzić postęp technologiczny czy rozwój architektury.

Skanseny, które koniecznie trzeba odwiedzić

W Polsce funkcjonuje wiele interesujących skansenów, ale udało się nam wybrać i opisać 5 z nich. Zapraszamy do lektury!

Osada w Biskupinie
Skansen w Biskupinie należy do najsłynniejszych tego typu obiektów w kraju. Co roku odwiedza go masa turystów, ale warto znieść drobne niewygody, aby zobaczyć niezwykłe zabytki.

osada w BiskupinieBiskupin to rekonstrukcja osady, która powstała prawdopodobnie około 700 lat p.n.e. Jest przykładem architektury charakterystycznej dla kultury łużyckiej i wczesnej epoki żelaza. Osada pierwotnie mieściła się na wyspie na Jeziorze Biskupińskim (obecnie to półwysep). Na terenie obronnej, ogrodzonej palisadą wioski, mieściło się ponad 100 chat i wyłożone drewnem ulice. Skansen warto odwiedzić z uwagi na drobiazgowy charakter rekonstrukcji oraz imponujący wiek osady, czyli ponad 2700 lat.

Exploseum w Bydgoszczy
Bydgoskie Exploseum to przykład skansenu, który prezentuje architekturę przemysłową z lat 1933-1945, czyli okresu istnienia tajnej fabryki zbrojeniowej DAG. Produkowano w niej amunicję i materiały wybuchowe na potrzeby III Rzeszy. W zakładzie pracowało kilkadziesiąt tysięcy robotników, z których większość zmuszano do pobytu i ciężkiej pracy.

Obecnie muzeum obejmuje 7 budynków poświęconych przemysłowi i upamiętnieniu wydarzeń z czasów funkcjonowania fabryki. W ramach zwiedzania turyści poznają historię zakładu, oglądają kolejne wystawy i przemieszczają się podziemnymi tunelami.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
młyn w skansenieNa obszarze ponad 30 ha znajduje się kilkadziesiąt zabytków architektonicznych, reprezentujących kulturę pogranicza ziem małopolskich i mazowieckich. Skansen składa się nie tylko z chat mieszkalnych, ale także młynów, kuźni, dworu i kościoła. Muzeum Wsi Radomskiej to także kilkanaście tysięcy zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, w tym narzędzia rolnicze, pojazdy i elementy sztuki regionalnej.

Kaszubski Park Etnograficzny
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich to przykład muzeum gromadzącego zabytki charakterystyczne dla Kaszub i Kociewia. Obiekt na 22 ha prezentuje kilkadziesiąt zabudowań, wśród których szczególną uwagę zwracają: tartak, kuźnia, młyn i chaty chłopskie.

Na terenie skansenu systematycznie odbywają się lekcje poświęcone dawnym zajęciom domowym, a także jarmarki, odpusty i koncerty.

Muzeum Rolnictwa
kolekcja pisanekW Ciechanowcu mieści się skansen poświęcony rolnictwu. W jego zasobach znajduje się m.in. kilkaset maszyn i narzędzi służących do uprawy roli. Muzeum udostępnia także wystawy poświęcone zielarstwu, hodowli zwierząt oraz architekturze. Przywołane muzeum jest jednym z dwóch obiektów w kraju, które gromadzą zabytki i pamiątki związane z rolnictwem.

Skansen w Ciechanowcu warto odwiedzić z uwagi na unikalność jego zbiorów. Tylko w tym miejscu można zobaczyć kolekcję pisanek, liczącą ponad 2000 egzemplarzy oraz muzeum chleba, mieszczące się bezpośrednio w młynie.

Podsumowanie

Polskie skanseny to bezcenne źródła informacji o dawnych czasach. Wiele z nich posiada unikalne zbiory, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Warto przy każdej okazji odwiedzać muzea na świeżym powietrzu. To niepowtarzalna okazja, aby cofnąć się w czasie i poznać dzieje państwa oraz bogactwo krajowego folkloru.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder