Wakacje dobiegły końca. Wielu z nas na nowo przyzwyczaja się do pobytu w pracy lub w szkole. Jeszcze przez długi czas wspominać będziemy czas spędzony na urlopie z rodziną. Jak możemy go podsumować? Czy był udany? Jesteśmy skłonni powrócić tam w przyszłym roku? A może wybierzemy inne, być może dotąd nieodkryte miejsce? Przygotowaliśmy mały ranking interesujących miejsc, które warto wziąć pod uwagę.

Morze na tak, a może na nie

Wakacje w trybie „na leniwca” można prowadzić wszędzie. Nawet w zaciszu własnego domu. Jednak co to za urlop, jeśli pozostajemy zamknięci w czterech ścianach? Zwłaszcza, jeśli posiadamy gromadkę dzieci. Kwestie biernego wypoczynku i zaspokojenia zachcianek dzieci można określić mianem konfliktu interesów. My propagujemy inny rodzaj spędzania wolnego czasu, a więc propozycje, które zaprezentujemy opierają się na aktywnym spożytkowaniu energii. Postanowiliśmy również nie wybiegać zbyt daleko „w teren”, dlatego ograniczyliśmy się do atrakcji w miejscach tak samo pięknych, co niedocenianych. Naszym celem są pełne wigoru wakacje w polsce. Naszą podróż powinniśmy z pewnością zacząć od morza. Nie należy ono co prawda do najcieplejszych, ale w sezonie letnim jest w stanie wykrzesać z siebie odpowiednią temperaturę.

Jeśli należymy do tzw. morsów, nie musimy się przejmować taką drobnostką. Największe atrakcje dla dzieci to z całą pewnością słona woda i piaszczysta plaża, a dla tych, którzy tęsknią za smakiem adrenaliny: aquaparki. Godny polecenia park wodny znajdziemy np. w Sopocie. Dla spragnionych wędrówek świetną propozycją może okazać się Gdynia z jej ogrodem zoologicznym lub Ustka i spacery pośród rybackich chat, urokliwa syrenka czy regionalne przysmaki: smażona ryba i browar. Fanów militariów informujemy, że niedaleko naszego ukochanego morza leży Borne Sulinowo, a tam odbywa się coroczny zlot maszyn wojskowych. W pogoni za poligonem udajmy się na Mazury, gdzie odnajdziemy Park militariów w pełni poświęcony tej tematyce.

Gdzieś nad rzeką

Pełne wrażeń wczasy z dziećmi przeżyjemy wybierając się nad rzekę lub jezioro. Skorzystać możemy wtedy z dobrodziejstw Matki Natury. To niezwykle umacnia więzy rodzinne: spływy kajakowe, wędrówki po parkach krajobrazowych, noce spędzane pod gwieździstym niebem przy ognisku i w końcu historie „z latarką” we wspólnym namiocie. Wspaniałym miejscem dla amatorów tego typu wypoczynku jest z całą pewnością Nowy Dwór niedaleko Skierniewic. O „rzut beretem” mamy nie tylko park przyrodniczy, ale i Rezerwat Rzeki Rawki.

Jeżeli spływy w dół rzeki i wycieczki rowerowe to dla nas za mało, kolejnym pomysłem z naszej strony jest odwiedzenie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Czy znajdą się tutaj jacyś chętni na spotkanie z bizonami i wilkami? Jeżeli zapragniemy odpocząć od dzikości natury, niedaleko odnajdziemy spokój w Parku Kulturowym poświęconym mazurskim tradycjom. A cóż może być bliższe polskiej kulturze, jeśli nie hodowla zwierząt? Zwierzęta hodowlane towarzyszyły nam od wieków- co prawda na chwilę zanikła wiedza o nich, ale gospodarstwa agroturystyczne skutecznie uzupełniają luki w wykształceniu najmłodszych. Już nigdy nie usłyszymy, że mleko pochodzi ze sklepu.

Za górami, za lasami…

Ciekawe miejsca w polsce na wakacje z dziećmi to oczywiście góry. Są one niezwykle uniwersalnym wyborem ponieważ sprawdzają się równie dobrze w okresie letnim jak i zimowym. Atrakcje, jakie nam oferują to przede wszystkim szlaki widokowe, na których rozciągające się pejzaże powodują szybsze bicie serca. Czy jest coś piękniejszego od widoku zachodzącego słońca nad Jurą krakowsko- częstochowską? Maczuga Herkulesa, Pustynia Błędowska czy Pieskowa Skała: może warto byłoby je odwiedzić również konno?

A może po wyczerpującym dniu z dziećmi, wieczór spędzimy z naszą drugą połówką? Tylko co, jeśli wędrówki zmęczyły i nasze mięśnie? Nic straconego: góry spieszą z pomocą. W tym przypadku możemy pozwolić sobie na chwile relaksującego lenistwa np. w Karkonoskiej bali z lampką szampana w ręku. Czy jest coś przyjemniejszego po ciężkim dniu od gorącej kąpieli i górskiego krajobrazu?

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości co do tego gdzie na wakacje z dziećmi udać się najlepiej, wybierzmy wyprawę pod ziemię. Tak, w rzeczy samej. Mamy do wyboru kilka atrakcyjnych ofert: głęboka na 355 m Kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu, pełna minerałów Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, przepiękna Kopalnia soli w Wieliczce czy podziemne miasto w Osówce, pod Górami Sowimi.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder