Polska cieszy się długą i bogatą tradycją leczenia uzdrowiskowego. W kraju znajduje się wiele znanych i cenionych miejsc, w których można nie tylko odzyskać wigor, ale także interesująco spędzić czas. Jednym z takich kurortów jest Iwonicz-Zdrój.

W tym wpisie znajdziesz opis walorów uzdrowiskowych Iwonicza-Zdroju oraz atrakcje turystyczne miasta i okolic.

Iwonicz-Zdrój – walory prozdrowotne

zdrowa wodaMiasto Iwonicz-Zdrój leży w województwie podkarpackim w otoczeniu wzniesień pasma górskiego Beskid Niski. Prozdrowotne właściwości miejscowych wód znane były już w XVI wieku za czasów panowania Stefana Batorego. To jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, w którym od dawna leczy się m.in.: choroby reumatyczne, dolegliwości układu oddechowego i moczowego, wrzody żołądka, otyłość oraz schorzenia kobiecych narządów rozrodczych.

Miasto obfituje w liczne źródła wód, które po dziś dzień udostępnia się w pijalniach. Uzdrowisko dostarcza kuracjuszom wody siarczkowe, wodorowe, sodowe, bromkowe i jodkowe. Każda z nich posiada odmienne właściwości i wpływ na organizm. Wśród znanych i cenionych w środowisku medycznym wód mineralnych, dostępnych w Iwoniczu-Zdroju, wymienia się następujące gatunki:

• Iza 19 – działa przeciwzapalnie na drogi moczowe i oddechowe,
• Karol 2 – osłania śluzówkę przewodu pokarmowego oraz łagodzi stany zapalne dróg moczowych,
• Iwonicz II – wspiera walkę z otyłością i uzupełnia niedobory żelaza,
• Elin 7 – osłania żołądek i łagodzi stany zapalne dróg żółciowych,
• Klimakówka 27 – pomaga w procesie leczenia chorób wrzodowych żołądka.

kąpiel dla zdrowiaIwonicz-Zdrój słynie także z kąpieli uzdrowiskowych. Walory w tym obszarze wykazuje przede wszystkim woda o nazwie Zofia 6. Zanurzenie się w niej pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych, występujących przy zmianach zwyrodnieniowych lub po wypadkach. Woda stosowana jest w kąpielach, których celem jest zmniejszenie cierpienia związanego z urazami kończyn, złamaniem kości czy nadwyrężeniem mięśni. Zofia 6 pomaga także przy nerwobólach.

Współcześnie w Iwoniczu-Zdroju kuracjusze korzystają także z dobrodziejstw torfu leczniczego (borowiny). Okłady z ciepłej masy borowinowej stosuje się w celu rozluźnienia mięśni, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz wyciszenia stanów zapalnych w organizmie. Uważa się, że okłady z nieodwodnionego torfu leczą także schorzenia kobiecych narządów rozrodczych.

Iwonicz-Zdrój – atrakcje turystyczne

Poza walorami zdrowotnymi miasto Iwonicz-Zdrój i jego okolice oferują przyjezdnym liczne atrakcje. Zapewniają one urozmaicenie pobytu uzdrowiskowego, a także mogą być celem niezależnych wycieczek. Oto krótki przegląd najważniejszych z nich.

Iwonicz-Zdrój – atrakcje turystyczne miasta i okolic:

Szlaki turystyczne

szlak turystycznyW pobliżu miasta wyznaczono wiele malowniczych tras do uprawiania turystyki. Część z nich idealnie nadaje się na piesze wędrówki, inne opracowano z myślą o rowerzystach. Oto najciekawsze z nich:

• trasa do źródła Bełkotka,
• szlaki na Górę Winiarską, Górę Przedziwną i Żabią Górę.

Prozdrowotne otoczenie miasta

Iwonicz-Zdrój leży wśród naturalnych lasów bukowych i jodłowych. Olejki eteryczne wydzielane przez drzewa pomagają w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Położenie miasta zapewnia mu swoisty mikroklimat, który sprzyja hartowaniu osłabionego organizmu.

Zabytkowa pijalnia wód

Zabytkowy budynek pijalni znajduje się w malowniczym parku zdrojowym. Obiekt powstał w 1837 roku i do dziś cieszy oczy swoim wyglądem, np. łukowatymi podcieniami. W pijalni można spróbować miejscowych wód leczniczych oraz kupić różne jej butelkowane gatunki, pozyskiwane w źródłach innych uzdrowisk. Na terenie zabytku działa także sklep z kosmetykami na bazie regionalnych wód mineralnych. Na stoisku można nabyć m.in. naturalne balsamy do ciała, żele do kąpieli oraz sole.

W mieście i okolicach znajdują się także: stok narciarski, wypożyczalnia sprzętu zimowego, basen, wypożyczalnia rowerów, park linowy i kort tenisowy. W Iwoniczu-Zdroju nie brakuje także lokali gastronomicznych oraz rozbudowanej bazy noclegowej.

Podsumowanie

Iwonicz-Zdrój cieszy się długą tradycją uzdrowiskową. W dobie popularności naturalnego stylu życia, jego walory stają się bezcenne. Czyste powietrze, pierwotne lasy, mikroklimat i przede wszystkim lecznicze wody oraz borowina są nieocenionym dziedzictwem. W mieście można odzyskać wigor i dobre samopoczucie, a także interesująco spędzić czas. Same zalety!

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder